Proste wskazówki, które pomogą ci dbać o skórę atopową i skłonną do egzemy‍Dla osób o skórze wrażliwej i atopowej zwykła pielęgnacja, której potrzebują, aby zachować bezpieczeństwo, może wydawać się bardzo trudna do przeprowadzenia. Wiele produktów może wywoływać reakcje skórne, co sprawia, że trudno jest znaleźć bezpieczne alternatywy. Ponadto ciągłe usuwanie naturalnych olejów i tłuszczów z mydeł i detergentów sprawia, że wiele osób o wrażliwej skórze czuje się sucho i jest podrażniona.

Co to jest skóra wrażliwa?

Niektóre osoby ze skórą wrażliwą mają również egzemę, która jest częścią ich ogólnej atopii. Często te dwa schorzenia są ze sobą powiązane, ponieważ oba są przejawem tej samej genetycznej predyspozycji do grupy problemów układu odpornościowego, zwanej reakcją atopową. Jeśli Twoja skóra jest wrażliwa, możesz to nie tylko zauważyć, ale także odczuwać jako nieprzyjemny, swędzący lub bolesny stan. W tym artykule poznasz przyczyny i sposoby leczenia skóry wrażliwej, a także dowiesz się, co możesz zrobić sama, aby pomóc swojej skórze pozostać zdrową i szczęśliwą.

Skóra wrażliwa to stan, w którym skóra staje się łatwo podrażniona, zaczerwieniona i opuchnięta. Chociaż każdy rodzaj skóry może stać się wrażliwy, osoby o skórze łagodnie wrażliwej nie ulegają łatwo podrażnieniom, natomiast osoby o skórze bardziej wrażliwej mogą doświadczać skrajnych reakcji na produkty, dodatki do żywności i infekcje. Skóra wrażliwa charakteryzuje się indywidualną zdolnością do wyczuwania środowiska i jego wpływu na skórę. Zdolność wyczuwania otoczenia nazywana jest "detekcją". Gdy ta zdolność jest zaburzona lub gdy środowisko jest zbyt silne, skóra może ulec podrażnieniu.

Jak zdiagnozować skórę wrażliwą

Istnieje wiele sposobów na zdiagnozowanie skóry wrażliwej. Twój dermatolog może zapytać o reakcję skóry na produkty, substancje zapachowe i niektóre pokarmy. Może także przeprowadzić test płatkowy, w którym nałoży na skórę niewielką ilość potencjalnie drażniącego składnika, a następnie będzie obserwował reakcję. Testy płatkowe to świetny sposób, aby dowiedzieć się, jakich produktów można używać na skórę bez obaw o wywołanie reakcji. Nie powinien to być jednak jedyny sposób diagnozowania skóry wrażliwej. W końcu lekarze nie są w stanie zdiagnozować każdego schorzenia po prostu przyklejając plaster na skórę pacjenta.

Przyczyny atopii i egzemy

Istnieje wiele czynników, które mogą przyczynić się do powstania skóry atopowej lub skłonnej do wyprysków, ale ogólnie rzecz biorąc, istnieją cztery główne czynniki, które mogą prowadzić do powstania skóry wrażliwej:

- Genetyka - każda skóra jest unikalna pod względem genetycznym, ale o wrażliwości decyduje nie tylko ilość melaniny czy wydzielanie sebum; genetyka danej osoby może mieć również duży wpływ na to, jak skóra reaguje na produkty, substancje zapachowe i inne czynniki środowiskowe.

- Środowisko - oczywiście, środowisko, oprócz czynników genetycznych, może mieć wpływ na skórę, o czym wie każdy, kto ma skórę wrażliwą. Miejsce zamieszkania, wykonywana praca, książki, mydła i inne substancje chemiczne w domu to czynniki, które mogą wpływać na zdrowie Twojej skóry.

- Wiek - wraz z wiekiem skóra traci nawilżenie i może być sucha i wrażliwa.

- Dieta - niektóre dodatki do żywności, zwłaszcza środki konserwujące i niektóre substancje słodzące, mogą powodować reakcje skórne.

Jak leczyć skórę wrażliwą w domu

Jest wiele rzeczy, które możesz zrobić, by Twoja skóra była bezpieczna i zadowolona. Kiedy jesteś w domu, możesz chronić ją przed słońcem, brudem i zanieczyszczeniami, stosując krem z filtrem i przebywając w domu, kiedy to tylko możliwe. Możesz także dbać o produkty, których używasz. Unikaj substancji zapachowych i innych produktów zawierających chemikalia, a szukaj produktów naturalnych, które nie zawierają alkoholi, parabenów i innych dodatków.

Dbaj o nawilżenie skóry, stosując delikatny krem nawilżający, i używaj środków myjących, które nie powodują podrażnień. Możesz nawet spróbować samodzielnie wykonać peeling do ciała, aby uzyskać dodatkowe złuszczenie. Nie zapomnij też zwrócić uwagi na swoją dietę. Choć ważne jest, aby nie stosować dodatków we wszystkich produktach, możesz także ograniczyć produkty, które mogą przyczyniać się do wysuszania wrażliwej skóry.

Jak leczyć skórę wrażliwą

W przypadku skóry wrażliwej nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania. Musisz poeksperymentować i dowiedzieć się, co najlepiej działa na Twoją skórę. Może to wymagać pewnych prób i błędów, ale oto kilka ogólnych wskazówek, którymi możesz się kierować.

- Nawilżaj - Produkty nawilżające nie tylko chronią skórę przed słońcem i utrzymują jej odpowiedni poziom nawilżenia, ale mogą także pomóc w łagodzeniu zaczerwienień, rumienia i swędzenia, które występują w przypadku reakcji na produkty. Szukaj takich, które nie zawierają alkoholi, substancji zapachowych i innych potencjalnych alergenów.

- Używaj delikatnych środków czyszczących - Chociaż szorowanie skóry może jej zaszkodzić, ostre środki czyszczące mogą ją również podrażnić. Szukaj opcji niepodrażniających, takich jak mydła i szampony, które nie zawierają alkoholi, parabenów i innych potencjalnych alergenów.

- Uważaj na swoje produkty - produkty, których używasz do pielęgnacji skóry, mogą mieć duży wpływ na jej samopoczucie. Szukaj produktów, które nie wywołują alergii i uważaj na produkty do ust, oczu i paznokci.

- Pomyśl o suplementach - na koniec, choć nie ma jednego uniwersalnego suplementu dla skóry wrażliwej, istnieją takie, które mogą okazać się pomocne. Witamina C i witamina E są ważne dla ochrony skóry i można je znaleźć w takich suplementach, jak ten.