Czym jest technologia Blockchain? Przewodnik dla początkującychBlockchain to zaszyfrowana księga cyfrowa, która przechowuje zapisy w blokach, a te bloki są połączone ze sobą, tworząc łańcuch. Jest to obecnie jeden z najgorętszych trendów w świecie technologii, z firmami, rządami, a nawet organizacjami non-profit badającymi sposoby wdrażania technologii blockchain do własnych celów. Istnieje wiele artykułów na temat technologii blockchain, ale mogą one być bardzo mylące. Być może przeczytałeś gdzieś, że blockchain jest taki sam jak baza danych lub że jest jak google docs, a może nawet coś jeśli chodzi o informację bitcoin Cóż, masz rację w niektórych punktach, ale tak nie w innych. Istnieje wiele rzeczy, które musimy zrozumieć, zanim będziemy mogli dostać nasze głowy wokół tego, co dokładnie technologia blockchain jest i jak można go używać praktycznie.

Co to jest Blockchain?

Blockchain to rodzaj rozproszonej księgi, która służy do przechowywania danych w dowolnej sytuacji. W tych danych znajdują się informacje dotyczące transakcji, umów lub jakiejkolwiek innej formy cyfrowych interakcji pomiędzy jedną lub więcej stronami. Blockchain jest zdecentralizowany, co oznacza, że nie ma centralnego serwera, który kontroluje informacje; raczej każdy komputer podłączony do sieci zawierającej księgę ma identyczną kopię danych. Za każdym razem, gdy ma miejsce nowa transakcja, jest ona dodawana do końca "łańcucha" i nie może być zmieniona wstecz. Blockchain jest zasilany przez "górników", którzy używają specjalistycznego sprzętu komputerowego do rozwiązywania złożonych algorytmów w celu uwierzytelnienia każdej transakcji i dodania jej do księgi.

Dlaczego powinieneś zainteresować się blockchainem?

Technologia blockchain ma potencjał, by zmienić sposób, w jaki prowadzimy biznes, współdziałamy z rządem i doświadczamy codziennego życia. Potencjalne zastosowania blockchain są praktycznie nieograniczone. Branże takie jak zarządzanie łańcuchem dostaw, opieka zdrowotna, nieruchomości, a nawet internet rzeczy (IoT) mogą skorzystać z tej technologii. Co ważniejsze, branże te desperacko potrzebują znaleźć sposoby, aby stać się bardziej wydajnymi i godnymi zaufania. Blockchain może pomóc w osiągnięciu tych celów, zapewniając zdecentralizowany, bezpieczny i przejrzysty ekosystem cyfrowy dla transakcji i przechowywania danych. Ponieważ jest on zdecentralizowany, żadna pojedyncza osoba lub organizacja nie może kontrolować jego wykorzystania ani go wyłączyć. Ponieważ jest bezpieczny, udowodniono, że jest praktycznie nie do zhakowania, a ponieważ jest przejrzysty, może pomóc wyeliminować oszustwa i zwiększyć zaufanie między stronami.