Czego nie wiesz o Tajach: Przewodnik po kulturze tajskiejJeśli jest jedna rzecz, którą kochamy w Tajlandczykach, to jest to, że są oni ciepli i gościnni. Podczas gdy większość ludzi myśli o Tajlandii jako o kraju w przeważającej mierze buddyjskim, prawda jest taka, że jest tam wiele różnych religii i kultur żyjących obok siebie we względnym spokoju. Nie oznacza to jednak, że trzeba kopać głębiej, aby znaleźć ukryte znaczenia. Tajska kultura jest głęboka i piękna, z tak wieloma rzeczami, które nie rzucają się w oczy. Są pewne rzeczy, których możesz się nauczyć o Tajach z przelotnych interakcji lub lokalnej tajskiej restauracji. Ale jeśli chcesz zrozumieć tych wspaniałych ludzi jeszcze lepiej, czytaj dalej, aby uzyskać przewodnik po kulturze tajskiej, który pomoże Ci zapoznać się z niektórymi ich zwyczajami.

Podstawy kultury tajskiej

  • Język: Większość Tajów posługuje się językiem tajskim. Jest to stary język, bardzo niepodobny do innych języków azjatyckich. Jest tonalny, więc trzeba poprawnie wymawiać słowa. Jeśli źle wymówisz jakieś słowo, brzmi ono jak inne. Język jest w dużej mierze oparty na znakach chińskich, z wieloma terminami sanskryckimi.

  • Religia: Podczas gdy w Tajlandii dominuje buddyzm, można znaleźć wyznawców islamu, chrześcijaństwa, a nawet konfucjanizmu.

  • Status społeczny: Status społeczny Tajów opiera się na więzach rodzinnych i zawodzie. Istnieje powiedzenie, że "nikt nie jest bogaty ani biedny, ale każdy jest kimś".

Jak przywitać się z Tajlandczykiem

  • Należy pamiętać, że Tajowie są bardzo szanowani i powściągliwi w pozdrowieniach. Podczas gdy Ty możesz mieć ochotę uściskać dobrego znajomego niedźwiedzim uściskiem, Tajowie zachowają dystans. Na powitanie wystarczy mocny uścisk dłoni.

  • To, jakie pozdrowienie zastosować, zależy od względnego poziomu dwóch osób. Jeżeli spotykasz kogoś po raz pierwszy, możesz użyć ogólnego pozdrowienia. Jest to lekki ukłon i uścisk dłoni w tym samym czasie.

  • Im bardziej jesteś zaznajomiony z daną osobą, tym bardziej fizyczne może być twoje powitanie.

Poznaj swoje miejsce w hierarchii społecznej

Wiele kultur azjatyckich ma jasno określoną hierarchię społeczną i Tajlandia nie jest tu wyjątkiem.

  • Na szczycie tej hierarchii znajdują się mnisi. Jeśli spotkasz mnicha na ulicy, musisz się odsunąć i okazać mu najwyższy szacunek. Nie próbuj dotykać go ani jego rzeczy.

  • Następni w kolejności są starsi, którym należy się taki sam szacunek jak mnichom. Jeśli widzisz starszą osobę na drodze, powinieneś pozwolić jej przejść przed sobą.

  • Następni w kolejce są członkowie rodziny. Następnie rówieśnicy, którzy mają równy status i młodsi ludzie.