Jak łączyć marynarki i jeansy? Poznaj najważniejsze zasadyNie ulega wątpliwości, że marynarki to jeden z najpopularniejszych elementów męskiego ubioru. Ich uniwersalny fason sprawia, że bez przeszkód można nosić je na przeróżne okazje: do pracy, na spotkanie, a także ślub czy imprezę urodzinową. Oczywiście, najczęściej łączymy je z dopasowanymi materiałowymi spodniami o tym samym kroju. Mimo to, nie jest to jedyny sposób noszenia tej części garderoby. Jeśli chcesz urozmaicić swój look, ciekawym dodatkiem do marynarki okażą się jeansy. Jak nosić ze sobą te ubrania, aby uzyskać spójny i modny look?

Odpowiedni fason jeansów i marynarki

Jak sprawić, by połączenie marynarki i jeansów zdało egzamin? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na odpowiedni fason obydwu części garderoby. Jeansy i marynarka to perfekcyjne odzwierciedlenie stylu, jaki można określić jako smart casual, czyli innymi słowy, półformalnego. Będzie idealnym rozwiązaniem do pracy lub spotkań, gdzie nie jest wymagany oficjalny dress code.

Jak w takim razie sprawić, aby marynarki i jeansy prezentowały się ze sobą odpowiednio? Bardzo ważny jest odpowiedni fason. W przypadku jeansów lepiej zdecydować się na marynarki jednorzędowe aniżeli dwurzędowe. Modele jednorzędowe są po prostu bardziej praktyczny.

Dobrze, aby marynarki do jeansów były zapinane na jeden rząd guzików, wyposażone w kieszenie i bez tzw. patek. Powinny posiadać jedno bądź dwa rozcięcia z tyłu, które będą ułatwiać poruszanie się i nie będą krępować ruchów. Dobrym rozwiązaniem są marynarki typu slim-fit.

Jeżeli chodzi o jeansy, powinny być dopasowane i posiadać jednolity kolor. Idealne jeansy do marynarki to takie, które będą pozbawione przetarć i wszelkich aplikacji, które mogą obniżyć ich formalny charakter.

Jaki kolor jeansów i marynarki?

Niezależnie od tego, czy Twoja stylizacja jest typowo casualowa czy stricte biznesowa, powinna być dopasowana i spójna również pod kątem kolorystycznym. Stąd marynarki i jeansy muszą ze sobą współgrać. Oczywiście, warto pozwolić sobie na odrobinę ekstrawagancji, jeśli jednak na co dzień wybierasz stonowane stylizacje, w mocno kontrastujących kolorach możesz po prostu poczuć się niekomfortowo.

Wybierając kolor jeansów i marynarki, warto kierować się własnymi preferencjami, ale również aktualną porą roku. Wiosną i latem zdecydowanie warto sięgnąć po jaśniejsze kolory, natomiast jesienią i zimą bardziej stonowane, w odcieniach szarości, a nawet brązu.

Wybierając jeansy i marynarki pod kątem kolorystycznym warto uwzględnić nie tylko osobiste preferencje i porę roku, ale również okazję. Na co dzień lub w trakcie nieformalnych spotkań można pozwolić sobie na swobodniejsze printy. W przypadku oficjalnych spotkań czy uroczystości lepiej sięgnąć po jednolite kolory.

Marynarki i jeansy – dobór materiału

Oprócz fasonu i koloru warto zwrócić także uwagę na rodzaj materiału. Jest to szczególnie istotne w przypadku marynarek. Podczas wiosny i lata warto sięgać po lekkie i przewiewne tkaniny, które zapewnią naszej skórze komfort. Z kolei jesienią i zimą najlepiej sprawdzą się te materiały, które zapobiegną naszemu przewianiu lub wychłodzeniu.