Atrakcyjna zastawa stołowa na świąteczny stół - zadbaj o wygląd i funkcjonalność na swoim stole!W okresie Świąt Bożego Narodzenia, gdy spędzamy znacznie więcej czasu przy stole. To doskonała okazja do rozmów z rodziną, wspólnego śpiewania kolęd czy oglądania świątecznych filmów. Z tego względu ważnym jest, by wybrana zastawa stołowa łączyła w sobie możliwie jak największą funkcjonalność, a przy tym cechowała się atrakcyjnym wzornictwem. W ten sposób będzie ona dodatkowym czynnikiem, który wzmocni wyjątkowy, świąteczny klimat!

Jak wybrać odpowiednią zastawę stołową na święta?

W sklepach stacjonarnych oraz internetowych dostępny jest ogromny wybór świątecznych zastaw stołowych. Poszczególne oferty różnią się między innymi materiałem, z którego wykonano zestaw obiadowy (może być to dla przykładu porcelana), wzornictwem poszczególnych elementów, ale także liczbą naczyń czy sztućców, które zawarte są w komplecie. W przypadku świątecznej zastawy stołowej, warto postawić na produkt wysokiej jakości, najlepiej od polskiego producenta. Ich główne zalety to unikatowe wzornictwo, ale też bardzo dobre wykonanie. Wyższy koszt zakupu zwróci się więc, tworząc wyjątkowy, świąteczny nastrój, a duża trwałość sprawi, że zastawa stołowa spokojnie wystarczy na wiele lat. W końcu bożonarodzeniowe naczynia będą wykorzystywane zaledwie przez kilka dni w roku, podczas gdy resztę czasu spędzą w szafie. 

Ceramika? Szkło? A może porcelana? Jaki materiał wybrać?

Świąteczne zestawy obiadowe, które znajdują się w sprzedaży, zazwyczaj wykonane są z materiałów takich jak ceramika, szkło lub porcelana. Który z materiałów będzie cechować się największą trwałością? Każdy ze wspomnianych budulców ma swoje zalety, jednak wśród specjalistów cenione są przede wszystkim zastawy stołowe wykonane z gliny. Do głównych zalet zalicza się wyjątkowo atrakcyjne wzornictwo oraz ponadprzeciętną trwałość. Naczynia ceramiczne wypala się w piecu w bardzo wysokiej temperaturze, co nadaje im ogromnej wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne. Za wyjątkowe wzornictwo ceniona jest również porcelana. Jest to klasyczny materiał, wykorzystywany do wyrobu naczyń od setek lat. W przypadku zastawy świątecznej dobrym wyborem będzie biała porcelana, która doskonale będzie komponować się na bożonarodzeniowym stole. Atrakcyjne wzornictwo będzie doskonałym dopełnieniem dla złotych lub srebrnych sztućców, czy typowo świątecznych dekoracji, których z pewnością nie będzie brakować na świątecznym stole.

Co wchodzi w skład dobrej zastawy stołowej?

Warto przeanalizować również kwestię tego, jakie naczynia czy sztućce powinny znaleźć się w zestawie świątecznej zastawy stołowej. Oto najważniejsze elementy, jakie powinien zawierać praktyczny zestaw obiadowy:

  • płytkie talerze w różnych rozmiarach,
  • głębokie talerze do zupy, sałatki, czy sosu,
  • większe miski do przechowywania potraw,
  • łyżki,
  • widelce,
  • noże,
  • dzbanki na zimne i ciepłe napoje,
  • szklanki, kubki, kieliszki, filiżanki, przydatne do wygodnego spożywania kompotu, herbaty, kawy lub wina.

Wybór oraz ilość poszczególnych elementów, z jakich składać się będzie zastawa stołowa, powinien być uzależniony od indywidualnych preferencji, jak i liczebności gości, którzy będą korzystać z naczyń czy sztućców podczas świąt. Poszczególne zestawy obiadowe są zwykle oferowane w wersji dla sześciu lub dwunastu osób. Warto wybrać większy komplet z uwagi na fakt, by podczas świątecznego obiadu nikomu nie zabrakło talerza, łyżki, czy widelca. Taka sytuacja mogłaby bowiem być źródłem dużego dyskomfortu zarówno dla gościa, jak i dla gospodarzy.