Jaka kołdra jest najlepsza dla alergika?

Zmagasz się z alergią lub dotyka ona kogoś z Twoich bliskich? W takiej sytuacji należy jeszcze staranniej dobierać akcesoria do snu, w tym m.in. kołdrę. Źle dobrana może nasilać niepokojące objawy alergiczne. W tym artykule skupimy się na tym, jaka kołdra jest najlepsza dla alergika oraz czym kierować się przy jej zakupie. Wszystko po to, aby zapewnić najwyższy komfort i bezpieczeństwo codziennego snu.

Znaczenie kołdry i pościeli dla alergików

Wybór odpowiedniej kołdry dla osób z alergią jest bardzo ważny. Na rynku dostępne są produkty antyalergiczne, które doskonale sprawdzają się w przypadku osób uczulonych m.in. na: kurz i roztocza, sierść zwierząt czy też pyłki traw. Właściwie dobrana kołdra ułatwia alergikowi codzienne funkcjonowanie i minimalizuje ryzyko występowania objawów alergicznych, w tym m.in.: kichania, kataru i świądu. Niestety zły wybór może skutkować nasileniem się tych objawów, czego oczywiście chcielibyśmy uniknąć. Właśnie dlatego zakup kołdry ma bardzo duże znaczenie. Szeroki wybór kołder antyalergicznych znajdziesz tutaj: https://sembella.pl/pl_PL/kategoria/koldry.

Wypełnienie kołdry – co wybrać w przypadku alergika?

Duży wpływ na komfortowy i bezpieczny sen alergika ma wypełnienie kołdry. Standardowo produkty antyroztoczowe mają wkłady poliestrowe i silikonowe. Z jednej strony materiały te gwarantują wysoką żywotność, a z drugiej nie są podatne na odkształcenia i można je suszyć mechanicznie. Dobrym wyborem są też wypełnienia: bambusowe, puchowe i zrobione z celulozy drzewnej. Jednocześnie należy unikać kołder puchowych, które sprzyjają gromadzeniu i rozwojowi alergenów. Trudniej utrzymać ich higienę, co niestety wpływa na nasilenie objawów alergicznych.

Jaki materiał pościeli dla alergika będzie dobrym wyborem?

Dobra pościel dla alergika to taka, która zapobiega gromadzeniu się kurzu, martwego naskórka i innych alergenów. Właśnie dlatego warto wybierać produkty wykonane z materiałów, które zapewniają prawidłową cyrkulację powietrza (są przewiewne) i dobrze odprowadzają wilgoć. Ponadto bardzo ważne jest to, aby pościel można było prać w wysokich temperaturach, które skutecznie eliminują alergeny i szkodliwe drobnoustroje. Wybierz więc materiał, który można często prać w temperaturze 60 stopni lub więcej i nie traci przy tym swoich właściwości. Oznacza to, że należy unikać materiałów przeznaczonych do prania w niskich temperaturach. Wówczas trudno będzie o prawidłową ich pielęgnację.

Jak dbać o kołdrę dla alergika?

W przypadku alergików liczy się nie tylko rodzaj kołdry, ale również to, jak będziemy o nią dbać. Przede wszystkim kołdrę należy regularnie prać w pralce, a następnie suszyć. Dodatkowo bardzo ważne jest regularne wietrzenie kołdry w słoneczne dni. W przypadku modeli puchowych warto je dodatkowo wytrzepać, jednak ten rodzaj kołder nie należy do rekomendowanych alergikom. Podczas wietrzenia kołdry zwróć uwagę na to, aby nie następowało ono w miejscach wyeksponowanych na działanie alergenów, w tym m.in. pyłków roślin i sierści zwierząt. Może to negatywnie wpłynąć na zdrowie i komfort alergika.