![Od czego zależy utrzymanie właściwej temperatury substancji smarujących w maszynach](/images/art/3_a00ab505-4da4-40f7-8423-3669a377f0c1.webp)
Utrzymanie optymalnej temperatury cieczy roboczej w układach hydrauliki siłowej ma duże znaczenie dla wydajności ich pracy i bezawaryjności. Bardzo ważne jest, aby zapobiegać ewentualnym przegrzaniom. W tym celu stosuje się chłodnice oleju hydraulicznego. Parametry tego urządzenia należy dostosować bezpośrednio do zastosowania i specyfiki układu. Z tego artykułu dowiesz się, co ma wpływ na utrzymanie właściwej temperatury cieczy roboczej.
Dlaczego utrzymanie optymalnej temperatury substancji smarujących jest tak ważne?
Obowiązkiem każdego użytkownika maszyny z układem hydraulicznym jest dbanie o utrzymanie właściwej temperatury oleju. Zarówno zbyt niska, jak i zbyt wysoka temperatura, mogą negatywnie wpływać na wybrane elementy układu, zmniejszając jego wydajność i zwiększając ryzyko usterek. A te mogą być kosztowne, dlatego warto im zapobiegać. Pod wpływem temperatury substancja robocza zmienia swoją konsystencję, właściwości oraz wydajność. Ponadto może dochodzić do jej degradacji. Aby temu zapobiec, stosowana jest chłodnica oleju hydraulicznego. Powinna być dobierana pod konkretne zastosowanie.
Co wpływa na temperaturę oleju hydraulicznego?
Wpływ na utrzymanie właściwej temperatury oleju hydraulicznego ma wiele aspektów. Niektóre czynniki mogą powodować trudności z jej obniżeniem, co przekłada się na zmianę właściwości olejów, a także na ograniczenie wydajności układu hydraulicznego.
Maszyna w trakcie pracy poddawana jest różnego rodzaju obciążeniom. Występujące jakiekolwiek tarcia podnoszą temperaturę cieczy roboczej. Sprzyja temu również wysoka prędkość obrotowa wałów lub łożysk, które generują ciepło. Bardzo ważne jest wtedy dobranie takiej substancji, która pomimo wzrostu temperatury zachowa swoje podstawowe właściwości, konsystencję i lepkość.
Nie bez znaczenia jest też rodzaj wybranego oleju hydraulicznego. Warto zapoznać się z charakterystyką dostępnych na rynku produktów i dopasować je pod daną aplikację. Pod uwagę bierze się właściwości fizykochemiczne cieczy, w tym m.in.: stabilność termiczną, lepkość, odporność na utlenianie oraz zakres temperatury roboczej.
Trudności mogą być spowodowane również użytkowaniem maszyny w niekorzystnych warunkach atmosferycznych, w tym przy skrajnie niskich lub wysokich temperaturach otoczenia. One również wpływają na stan olejów, dlatego uwzględnij to w trakcie pracy. Dzięki temu łatwiej będzie Ci zadbać o optymalną temperaturę cieczy roboczej w układzie hydrauliki siłowej, jednak nie zapomnij o jej chłodzeniu.
Zastosowanie chłodnicy oleju
Bardzo ważne jest to, aby dobrać odpowiednią chłodnicę oleju, czym zabezpiecza się układ przed uszkodzeniami. Jak działa chłodnica oleju? Jej zadaniem jest odbieranie nadmiaru ciepła z oleju hydraulicznego oraz wydalanie go za układ. Pomagają w tym wymienniki ciepła w postaci wody lub powietrza, które przepływają wokół rurek z olejem. To prosta i skuteczna zasada działania.
Zależy Ci na utrzymaniu optymalnych warunków pracy maszyny? Starannie dobierz do niej chłodnicę oleju hydraulicznego. Wysokiej jakości produkty z tej kategorii znajdziesz w sklepie Hydromech.
- Artykuł sponsorowany