Co rok wszyscy ci, którzy pracują lub w bliskiej przeszłości pracowały na terenie Rzeczpospolitej na etacie, zleceniu lub na mocy umowy o dzieło, muszą rozliczyć się z fiskusem. Mimo to, przeciętny Polak nie wie, jak wypełnić swój PIT tak, aby znalazły się w nim wszystkie najpotrzebniejsze informacje takie jak suma przychodów czy ulgi i kwoty odpisane od podatku. Na szczęście, od 2019 roku wszyscy mamy możliwość korzystania z internetowych wersji formularzy podatkowych. Jak je wypełnić? Czy są bezpieczne?
PIT PRO - darmowy program od podatnik.info
Podatnik.info oferuje bezpłatny program PIT Pro. To jeden z programów, które mają za zadanie pomóc w wypełnieniu deklaracji podatkowej przez Internet. Pogram jest zaprojektowany tak, aby mógł z niego skorzystać każdy. Nawet jeśli ktoś jest laikiem komputerowym, będzie mógł poruszać się po stronie w sposób intuicyjny. Program ma wgrane wszystkie aktualne informacje o podatkach oraz wszystkie potrzebne rodzaje formularzy PIT, takie jak: PIT- 28, PIT- 36, PIT- 36L, PIT- 37, PIT- 38 czy PIT- 39. Kiedy już wybierzesz odpowiedni rodzaj dokumentu, program pomoże Ci go wypełnić wskazując co i gdzie należy wpisać. Aby móc wysłać swoją deklarację podatkową będziesz musiał podać następujące dane:
-
imię i nazwisko,
-
datę urodzenia,
-
numer PESEL (jeśli jesteś osobą fizyczną, która nie prowadzi żadnej działalności gospodarczej),
-
identyfikator podatkowy NIP (jeśli prowadzisz działalność gospodarczą),
-
kwotę przychodów z poprzedniego rozliczenia podatkowego (jeśli nie uzyskiwałeś wtedy przychodów, wpisz ,,0'').
Sceptycy tego rozwiązania jako główną wadę podają konieczność podawania w Internecie takich danych jak PESEL. Jednak samo Ministerstwo Finansów podkreśla bezpieczeństwo z korzystania z programów do PIT, zatem nie ma się czym przejmować.
Pamiętaj o terminie!
Najczęściej czas na dostarczenie uzupełnionych dokumentów deklaracji podatkowych mija ostatniego dnia kwietnia. Jednak w tym roku dzień ten wypada w sobotę, zatem dzień niepracujący dla Urzędu Skarbowego. Dlatego termin został przesunięty na 2 maja, z korzyścią dla podatników. Jest to bardzo ważna data. Dlaczego? Spóźnienie się lub w ogóle nie oddanie zeznania podatkowego może zaowocować śledztwem policji skarbowej oraz przydzieleniem surowych kar. Jedną z nich jest kara grzywny w wysokości do 720 stawek dziennych. Drugą karą jest kara ograniczenia wolności. W najgorszym przypadku mogą zostać przydzielone obie z nich, w maksymalnym wymiarze. Jednak jeśli wcześnie zalogowałeś się do serwisu, który oferuje skorzystanie z programu do uzupełniania deklaracji podatkowych ale z jakiegoś powodu nie skończyłeś lub nie wysłałeś dokumentu, nie będziesz musiał martwić się jakąkolwiek karą. Jak to możliwe? W takim wypadku program uzupełni za Ciebie Twój formularz podatkowy PIT dzięki informacjom zebranym o Tobie przez dział administracji. Jednak jest pewien minus tego rozwiązania. W tym wypadku nie będziesz miał możliwości zaznaczenia żadnych ulg czy kwoty odliczonej od podatku. Nie możesz też przekazać swojego 1% na wybrany cel.
- Artykuł sponsorowany