Jak inwestować w spółce - oto nasze propozycjeIstnieje kilka sposobów inwestowania w firmę, a najczęstszym sposobem jest inwestowanie w akcje. Inwestycja w akcje to kapitał własny - własność firmy. Kupując akcje spółki, posiadasz niewielki jej kawałek i możesz skorzystać, jeśli firma będzie osiągać dobre wyniki. Jednak z inwestowaniem bezpośrednio w firmę wiąże się wiele zagrożeń. Przed wejściem na tę arenę należy przeprowadzić badania i zapoznać się z różnymi rodzajami inwestycji. Inwestycja w coś takiego jak akcje nie jest odpowiednia dla każdego, ale może być doskonałym sposobem na zwiększenie ilości pieniędzy w czasie, jeśli wybierzesz odpowiednią firmę. Oto wszystko, co musisz wiedzieć o tym, jak inwestować w firmę i zacząć już dziś.

Jak inwestować w spółkę: Zasady inwestowania

Istnieje wiele zasad, którymi powinieneś się kierować przy wyborze spółki do zainwestowania, ale najważniejszą z nich jest dywersyfikacja. Każda spółka ma swój własny zestaw ryzyk i nagród, ale jeśli umieścisz wszystkie swoje pieniądze w jednej spółce, możesz stracić wszystko. Powinieneś również szukać firm z udokumentowaną historią: Firmy przed przychodami są ryzykowne i niesprawdzone, podczas gdy firmy po przychodach mogą mieć pewne wskazówki, że odniosą sukces.

Ważną rzeczą do zapamiętania jest to, że jako inwestor jesteś odpowiedzialny za własną analizę due diligence, czyli badanie modelu biznesowego spółki i jej ogólnej wartości. Może to być skomplikowany proces i można zatrudnić firmę lub planistę finansowego, aby Ci w tym pomógł.

Fuzje i przejęcia (M&A)

Niektóre firmy, w które inwestujesz, zostaną przejęte przez inną firmę. W takim przypadku możesz otrzymać dużą kwotę pieniędzy ze swojej początkowej inwestycji. Jest to część ryzyka inwestowania w prywatne firmy, ale jest to również część nagrody, jeśli inwestujesz we właściwe firmy.

Nie ma gwarancji, że firma zostanie przejęta; często firma przejmująca będzie musiała zaoferować znaczną kwotę pieniędzy, aby mniejsza firma była skłonna do sprzedaży. Aby doszło do przejęcia, firma przejmująca musi być zainteresowana mniejszą firmą, a następnie musi porozmawiać z jej właścicielami, aby wynegocjować cenę. Firma przejmująca musi złożyć ofertę, której właściciele mniejszej firmy nie będą mogli odrzucić.

Initial Public Offering (IPO)

Jeśli firma chce być notowana na publicznej giełdzie, ale nie jest jeszcze gotowa do wejścia na giełdę, może wystawić pierwszą ofertę publiczną (IPO) na mniejszej giełdzie. Giełdy te umożliwiają mniejszym spółkom wejście na giełdę i uzyskanie finansowania od inwestorów zewnętrznych. Spółki emitujące IPO mają zazwyczaj bardzo ugruntowaną pozycję, a ich sprawdzone modele biznesowe sprawiają, że nadają się do inwestycji publicznych. IPO jest często wykorzystywane w celu pozyskania środków na ekspansję w kraju lub za granicą lub na udoskonalenie technologii firmy.

Exchange Traded Fund (ETF)

Exchange Traded Funds (ETF) to fundusze inwestycyjne, które składają się z różnych akcji, obligacji i innych aktywów, które są wybierane w celu osiągnięcia zysków z określonych rynków. ETF-y są bardzo podobne do mutual funds, czyli funduszy inwestujących w wiele spółek, ale są przedmiotem obrotu na giełdzie jak pojedyncze akcje. ETF-y mają niskie opłaty za zarządzanie, ale fundusze inwestycyjne mają znacznie niższe opłaty za obrót, co czyni je atrakcyjną opcją dla inwestorów, którzy chcą często kupować i sprzedawać akcje.

Fundusze ETF są czasami notowane na mniejszych giełdach, jak również na większych giełdach, co czyni je dobrą opcją dla inwestorów, którzy chcą zdywersyfikować swój portfel o mniejsze spółki.