Farba ceramiczna a farba lateksowa - czym one się różnią?Producenci farb mają swoim klientom do zaoferowania wiele produktów różniących się odcieniami. W ten sposób można uzyskać w salonie, w sypialni oraz w wielu innych pomieszczeniach, ciekawy efekt dekoracyjny. Dom może mienić się różnego rodzaju kolorami. Pozostaje jedynie wybrać właściwą farbę do wnętrz. Lepsza będzie lateksowa? A może ceramiczna? Czym różnią się obydwa produkty? Oto garść informacji na ten temat.

Farba ceramiczna dla alergików

Farba ceramiczna polecana jest do pomieszczeń suchych, gdzie poziom wilgoci jest minimalny. Może to być np. pokój dzienny.

Najważniejszą cechą tego produktu są właściwości antystatyczne. W efekcie, nałożona farba nie przyciąga do siebie kurzu. Jest go zdecydowaniej mniej w powietrzu, dzięki czemu alergicy mogą oddychać ze spokojem. Ich nadzwyczajne właściwości sprawiają, że są to nieco droższe produkty. Jednak w parze z wysoką ceną idzie jakość, która spowoduje, że będzie można cieszyć się intensywnym kolorem przez długi czas. Ta farba do wnętrz jest odporna na uszkodzenia mechaniczne oraz na czyszczenie. Nie trzeba obawiać się tego, że na farbie widoczne będą ślady po szorowaniu detergentami. Plamy na pewno zostaną usunięte, a ściana będzie prezentowała się w nienaganny sposób.

Na rynku dostępne są farby ceramiczne o unikatowej formule. Ich działanie sprawia, że powietrze zostaje oczyszczone z formaldehydów. Do tego są one w stanie stworzyć na ścianach powłoki, które będą przeciwdziałać rozwojowi bakterii.

Farba lateksowa na wilgoć

Farba lateksowa polecana jest ze względu na to, że doskonale radzi sobie z wilgocią. Po jej pomalowaniu, ściana nie będzie pochłaniać wilgoci. Można za to liczyć na to, że na ścianie znajdzie się powłoka, która pozwoli na swobodne "oddychanie".

Wśród innych najważniejszych cech tej farby wymienić można:

  • elastyczna powłoka na ścianie, która będzie odporna na ścieranie i zmywanie;
  • są to produkty wodorozcieńczalne, dzięki czemu są przyjazne dla środowiska naturalnego, jest to także cecha, która powoduje, że farba nie wydziela przykrego zapachu;
  • nie zawierają rozpuszczalników;
  • bardzo dobrze kryją, nie ma potrzeby malowania ścian kilkakrotnie;
  • są łatwe w aplikacji.

Polecane są one dla osób, które nie mają takiej wprawy w malowaniu. Ich konsystencja sprawia, że farba nie ścieka z pędzla, więc nikt nie będzie musiał obawiać się dodatkowego bałaganu. Są tańsze od farb ceramicznych. Można je wykorzystać na różnych powierzchniach, w tym m.in. na płytach gipsowo-kartonowych, tynkach wapiennych, tynkach gipsowych, tynkach cementowo-wapiennych.

Farba ceramiczna vs. lateksowa

Wybór farb nie jest łatwy. I nie tylko chodzi tu o kolor, ale także o ich właściwości. Decydując się na wybór farby do pomalowania wnętrz, na pewno należy także zwrócić uwagę na indywidualne potrzeby.

Z farby ceramicznej warto skorzystać w pomieszczeniach, które są narażone na dużą ilość zabrudzeń. Może to być pokój dzieci, korytarz, a także kuchnia, gdzie w trakcie gotowania ma się do czynienia z różnymi zachlapaniami. Osoby, które wiedzą, że w ich domach jest problem z dużym poziomem wilgoci, powinni zdecydować się na farbę lateksową. W szczególności, jeżeli mowa jest o łazienkach.

Emulsje lateksowe polecane są tym, którym zależy na matowym wykończeniu. Farby ceramiczne również zapewniają takie wykończenie. Chociaż może ono różnić się w zależności od kąta padania światła. Jedna z najważniejszych kwestii mająca wpływ na podjęcie finalnej decyzji, to renoma producenta. Taj, aby mieć pewność, że korzysta się z najlepszych farb do wnętrz.