bike race 446199 1920 6ce89Kiedy sezon kolarski się kończy i powoli nadchodzi jesień, wielu początkujących pasjonatów rowerów nie do końca wie, czy warto decydować się na jazdę w zmiennych warunkach pogodowych, czy być może porzucić swoją pasję na kilka miesięcy. Mimo tego, że ogromną popularnością cieszą się trenażery stacjonarne, prawdziwi miłośnicy kolarstwa szosowego uparcie twierdzą, że jednak bez względu na panujące warunki atmosferyczne, rower może dawać sporo frajdy.

Kiedy sezon kolarski się kończy i powoli nadchodzi jesień, wielu początkujących pasjonatów rowerów nie do końca wie, czy warto decydować się na jazdę w zmiennych warunkach pogodowych, czy być może porzucić swoją pasję na kilka miesięcy. Mimo tego, że ogromną popularnością cieszą się trenażery stacjonarne, prawdziwi miłośnicy kolarstwa szosowego uparcie twierdzą, że jednak bez względu na panujące warunki atmosferyczne, rower może dawać sporo frajdy. Jednak bardzo ważne jest to, by odpowiednio przygotować się do przejażdżki zimą. Co będzie przydatne? Jakie elementy garderoby muszą się znaleźć w szafie kolarza? Na te oraz inne pytania znajdziecie odpowiedzi w dalszej części naszego tekstu.

Zima wcale nie taka zła

W ostatnich latach obserwujemy, że zima w naszym kraju znacznie się zmienia. Ogromna przymrozki i spore ilości śniegu odchodzą powoli do lamusa. Niejednokrotnie jeszcze w listopadzie cieszymy się dość wysokimi temperaturami i chętnie korzystamy z treningów. Jednak prędzej czy później musimy liczyć się z tym, że temperatury będą oscylowały w granicach zera. W takiej sytuacji jak najbardziej możemy wybrać się na przejażdżkę moją nową, ale koniecznie powinniśmy odpowiednio się ubrać. Oczywiście kwestia odporności I wrażliwości na zimno pozostaje całkowicie indywidualną. Dlatego też nie zaproponujemy gotowego zestawów ubrań, które warto zainwestować. Jednak bez pewnych elementów garderoby przejażdżki zimą byłyby niemal niemożliwe.

Warto również zdawać sobie z tego sprawę, by nie ubierać się przesadnie ciepło. Najlepszym rozwiązaniem będzie tutaj zastosowanie kilku istotnych warstw. Dodatkowo po wyjściu z domu lub mieszkania odczuwanie chłodu jest całkowicie naturalne. Dopiero gdy rozpoczniemy trening, dojdzie do rozgrzania naszych mięśni w wyniku ich pracy, dlatego też temperatura ciała wzrośnie. Jak zatem ubrać się na nowe, by nie było tam ani zbyt zimno, ani zbyt gorąco?

Naturalne materiały wcale nie będą dobrym wyborem

Bez względu na to, czy chcemy trenować latem, czy wybieramy się na rower, gdy na zewnątrz jest już dość chłodno, nie wybieramy odzieży wykonanej z materiałów naturalnych. Strój kolarski rządzi się swoimi prawami, dlatego też powinniśmy o tym pamiętać, inwestując w poszczególne elementy garderoby. Jak doskonale wiadomo, materiały sztuczne, czyli syntetyczne, będą tutaj doskonałym wyborem. Pamiętajmy, że bawełna mimo tego, iż jest delikatna w dotyku i wygodna, nie sprawdzi się W trakcie uprawiania sportu. Jej główną wadą jest fakt, że zatrzymują na wodę, przez co również długo schnie. W trakcie wysiłku mogłoby zatem dojść do wychłodzenia naszego organizmu. Syntetyczne materiały zadbają o odprowadzenie potu i termoregulacja temperatury naszego ciała. Zastosowane włókna syntetyczne przypadku produkcji odzieży sportowej, także kolarskiej, będą doskonałym rozwiązaniem. Strój kolarski wykonane z materiałów wysokiej jakości będzie lekki, wytrzymały i niezwykle funkcjonalny o każdej porze roku.

Zakładanie kilku warstw

Wspomnieliśmy już o tym, że optymalnie możemy ubierać się warstwowo. Naturalnie wszystko zależy od panujących temperatury, ale dzięki temu, że założymy kilka warstw ubrań, i możliwie najlepiej zadbamy własny komfort termiczny. Oczywiście kluczowe jest to, by wybierać wymienione wyżej materiały syntetyczne, które będą oddychające i szybkoschnące.

Pierwszą warstwę, czyli najbliżej skóry powinny stanowić ubrania posiadające właściwości oddychające i odprowadzające wilgoć. Druga warstwa na przejażdżkę w zimie to warstwa izolująca. Na samą górę nakładamy warstwę ochronną o właściwościach oddychających i zabezpieczającą nas przed trudnymi warunkami atmosferycznymi takimi jak deszcz czy śnieg. Dlatego też nasz strój kolarski zimowy powinien być dokładnie przemyślany i składać się z elementów garderoby wykonanej z wysokiej jakości materiałów. Inwestując w produkty niskiej jakości, nie zapewnimy sobie odpowiedniego komfortu termicznego, co może doprowadzić do wychłodzenia organizmu i jednocześnie późniejszego przeziębienia.

Podsumowanie

Strój kolarski na zimę to przede wszystkim długie spodnie, niejednokrotnie ocieplane, bielizna termoaktywna, koszulka z długim rękawem i ciepła kurtka. Oczywiście należy pamiętać także o dodatkowych akcesoriach takich jak owiewki na buty, rękawiczki, czapka pod kask, która zasłoni nasze uszy oraz rękawiczki.