Pod koniec roku większość z nas robi sobie małe postanowienia, które mają pomóc nam w różnych aspektach życia - utrzymaniu zdrowia fizycznego lub psychicznego, wzmocnieniu relacji z bliskimi, rozwoju zawodowym. Częstym postanowieniem jest redukcja masy ciała i zwiększona aktywność fizyczna na co dzień. Zimową porą oznacza to, że czas zacząć korzystać z siłowni. Dobrym rozwiązaniem jest zorganizowanie jej w domowym zaciszu.
Ćwiczenia na Nowy Rok
Nowy Rok to czas postanowień, natomiast styczeń to dobry czas, aby zadbać o swoją formę przed wiosną, a jednocześnie nie dać się zimowej aurze. Coraz więcej osób już pod koniec grudnia wykupuje karnety na siłownię, na której zamierzają intensywnie ćwiczyć. Niemniej jednak sam zapał często okazuje się niewystarczający - rezygnujemy z ćwiczeń już po kilku dniach, czasami tygodniach. Zimowa aura nie sprzyja wychodzeniu z domu, dlatego, gdy już noworoczne emocje opadną, wracamy do dawnych przyzwyczajeń. Warto więc rozważyć stworzenie przyjaznego miejsca do ćwiczeń w domowych warunkach. Takie rozwiązanie pozwala:
- ćwiczyć w dowolnym momencie,
- próbować nowych ćwiczeń zgodnie z własnymi możliwościami,
- unikać wzroku pozostałych bywalców siłowni,
- zwiększyć motywację do ćwiczeń.
Jak zaaranżować siłownię w domu?
Domowa siłownia początkowo nie posiada dużego wyposażenia. Sprzęty możemy kupować sukcesywnie, rozpoczynając kolejne ćwiczenia. Na początek zastanówmy się, jaki właściwie plan treningowy chcemy zrealizować. Wybierając ćwiczenia cardio, będzie nam potrzebna bieżnia albo orbitrek. Tymczasem do ćwiczeń siłowych przyda się na przykład atlas treningowy. Najlepszym rozwiązaniem jest połączenie treningu siłowego i cardio, gdyż właśnie taki przynosi najlepsze efekty. To, jaki sprzęt do ćwiczeń zakupimy, zależy w dużej mierze od ilości miejsca, jaką dysponujemy. W przypadku większej przestrzeni dobrym rozwiązaniem będą maty do ćwiczeń, drabinki, które można przymocować do ściany oraz wyciąg górny. W małych pomieszczeniach wystarczająca okazuje się bieżnia, choć możemy też zainwestować w zestaw kulturystyczny.
Jak ćwiczyć w domowych warunkach?
Wyposażenie domowej siłowni zależy w dużej mierze od naszych potrzeb, przestrzeni jaką możemy zaaranżować oraz budżetu, jaki posiadamy. Domowe ćwiczenia nie muszą być mniej efektywne, niż te na siłowni, jednak cały trening trzeba odpowiednio zaplanować. Jeśli dotychczas nie ćwiczyliśmy i nie mamy dużej wiedzy w zakresie aktywności fizycznej, warto poprosić o poradę trenera personalnego. Choć najczęściej pracują oni na siłowniach, to coraz więcej udziela też porad online. Taka konsultacja może okazać się bardzo pomocna w kontekście planowania ćwiczeń oraz realizowania określonych celów. Pamiętajmy, że aktywność fizyczna nie sprowadza się wyłącznie do redukowania masy ciała, lecz skupia się przede wszystkim na wzmocnieniu mięśni.
Siłownia w domu - czy warto?
Domowa siłownia to doskonałe rozwiązanie dla osób, które chciałyby zacząć ćwiczyć, a jednocześnie nie mają ochoty na aktywność fizyczną w miejscu publicznym. Przestrzeń można wyposażyć w dowolny sposób, często niskim kosztem. Niemniej jednak ćwiczenia w domu nie sprawdzą się w przypadku osób mających problem z motywacją. Potrzeba tutaj dużo silnej woli i chęci do ćwiczeń, zwłaszcza jeśli stawiamy sobie ambitne cele. Rozwiązaniem w takiej sytuacji może okazać się pomoc trenera, który będzie nam towarzyszył w ćwiczeniach. Wiąże się to jednak z koniecznością poniesienia znacznie wyższych kosztów w dłuższej perspektywie czasowej.
- Zewnętrzny materiał partnerski