Jak chronić się przed piorunami w górachPioruny stanowią zagrożenie dla każdego, kto zapuszcza się w teren. Nawet ci, którzy uważnie śledzą prognozy i planują swoje wycieczki z wyprzedzeniem, nie są w stanie przewidzieć, kiedy piorun się pojawi i gdzie uderzy. Na szczęście istnieją środki, które można podjąć, aby zmniejszyć ryzyko podczas wędrówek, biwakowania, wspinaczki lub jakiejkolwiek innej działalności, w której spędzasz czas w górach. Jeśli czytasz to, ponieważ niedawno doświadczyłeś pioruna podczas wędrówki lub biwakowania w backcountry, mamy nadzieję, że ten artykuł przyniesie ci spokój ducha na przyszłe wycieczki. Nawet jeśli nie odnosi się on bezpośrednio do Twojej sytuacji, sądzimy, że znajdziesz tu wiele przydatnych informacji.

Czym są dokładnie pioruny?

Błyskawica to wyładowanie elektryczne, które powstaje w wyniku nagromadzenia się ładunków w chmurze burzowej. Powstaje ono, gdy dodatnie i ujemne ładunki w chmurze zostają rozdzielone i ładunki dodatnie przemieszczają się w kierunku ładunków ujemnych. Powoduje to przepływ netto elektronów z chmury do ziemi. Elektrony podróżują przez powietrze, aby dostać się z wierzchołka chmury na ziemię. Prędkość elektronów wynosi około 160 000 km/s w powietrzu, ale znacznie maleje przy przechodzeniu przez materiały takie jak drzewa, domy czy ludzkie ciało. Jest to główny powód, dla którego piorun może wyrządzić tak destrukcyjne szkody. Jest to również powód, dla którego zawsze należy unikać przebywania na zewnątrz, gdy są pioruny.

Ochrona przed piorunami dla turystów i wspinaczy

Najlepszym sposobem ochrony przed piorunami podczas wędrówek lub wspinaczki w górach jest unikanie przebywania na zewnątrz, gdy w okolicy są pioruny. Wiemy, że łatwiej powiedzieć niż zrobić, ale jest to najlepszy sposób, aby zmniejszyć ryzyko bycia uderzonym przez piorun. Możesz jednak podjąć również kilka innych środków ostrożności, aby zminimalizować ryzyko bycia dotkniętym przez pobliskie uderzenie pioruna. Jeśli jesteś na zewnątrz, gdy pojawia się błyskawica, powinieneś jak najszybciej znaleźć bezpieczne miejsce. Jeśli jesteś w dolinie i nie możesz się wydostać, to powinieneś zejść jak najniżej. Jeśli jesteś na szczycie góry, powinieneś udać się tak wysoko, jak to możliwe. Podczas wędrówki lub wspinaczki należy trzymać się z dala od wysokich obiektów, takich jak drzewa, słupy telefoniczne i budynki, ponieważ pioruny często przenoszą się z wysokich obiektów na ziemię. Należy również unikać wody, ponieważ wiele uderzeń piorunów występuje w pobliżu zbiorników wodnych. Jeśli wędrujesz z grupą, upewnij się, że wszyscy trzymają się razem i z dala od wysokich obiektów.